Alergia

Czym jest alergia?

Układ immunologiczny człowieka posiada zdolność do odróżniania elementów własnych organizmu od cząsteczek obcych, pochodzących z zewnątrz. Odpowiedź immunologiczna jest zwykle zjawiskiem korzystnym, ponieważ zapewnia nam ochronę przed czynnikami zakaźnymi, jakimi są bakterie, wirusy, pasożyty i pozwala zwalczyć infekcję.
W pewnych jednak sytuacjach ponowny kontakt układu immunologicznego z obcym czynnikiem powoduje niekorzystne dla organizmu; miejscowe lub uogólnione reakcje z nadwrażliwości.

Jak alergia na nas oddziałuje?

O alergii mówimy wówczas, gdy substancja, która nie jest szkodliwa sama w sobie, wywołuje odpowiedź naszego układu immunologicznego prowadzącą do wystąpienia objawów chorobowych. Atopia jest wrodzoną skłonnością organizmu do takiej reakcji, u której podstaw leży produkcja przeciwciał - immunoglobulin E w odpowiedzi na kontakt z powszechnie obecnymi w otoczeniu ·substancjami, zwanymi alergenami. Przyłączenie alergenu do wytworzonych w organizmie przeciwciał - immunoglobulin E - prowadzi, poprzez skomplikowany łańcuch reakcji, do uwolnienia substancji (tak zwanych mediatorów reakcji alergicznej) odpowiedzialnych za rozwój procesu zapalenia alergicznego, a co za tym idzie za wystąpienie objawów chorobowych. Skłonność ta jest często dziedziczona po rodzicach i dziadkach, tym samym choroba alergiczna często występuje rodzinnie.

Do czego prowadzi alergia?

Alergeny mogą dostawać się do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem; mówmy wtedy o alergenach wziewnych, do których należą: ziarna pyłku roślin, roztocze kurzu domowego, sierść i inne alergeny pochodzenia zwierzęcego, grzyby pleśniowe. Stają się one przyczyną takich chorób alergicznych jak alergiczny nieżyt nosa czy astma oskrzelowa.
Alergeny mogą również docierać do naszego organizmu wraz ze spożytym pokarmem; mówimy wówczas o alergenach pokarmowych, do których należą między innymi mleko krowie, jaja kurze, ryby i orzechy. Mogą stać się one przyczyną dolegliwości, które określamy mianem alergii pokarmowej.

Inną drogą, jaką alergeny docierają do naszego organizmu to bezpośredni kontakt z naszą skórą - te alergeny, które nazywamy kontaktowymi stać się mogą przyczyną zmian alergicznych na skórze. Alergenami kontaktowymi mogą być metale zawarte w sztucznej biżuterii, guzikach i zamkach błyskawicznych, substancje chemiczne obecne w środkach czystości oraz wyroby z gumy.


Czy wiesz że... ?

Po podgrzaniu orzechów laskowych np. w trakcie procesu technologicznego produkcji czekolady z orzechami dochodzi (tylko te czekolady, w których orzechy są zalewane gorącą czekoladą) do tego, że alergen jest unieczynniany (tzw. alergen ciepłochwiejny). (...)

następna ciekawostka
Interaktywna mapa pyleń
Kalendarz pyleń
Kliknij w wybrany region, aby przejść do szczegółów..
Całoroczny kalendarz pyleń Wybierz region, aby dowiedzieć się jak wygląda całoroczna prognoza stężeń poszczególnych pyłów w twoim regionie.